Agri vai vēlu katram reiz var pienākt situācija, kad vajadzīgs aizdevums. Tiem, kas pieraduši savus tēriņus rūpīgi plānot un veido uzkrājumus šādi laiki var nepienākt, taču apstākļi mēdz būt dažādi. Ja vajadzīga neliela summa, vairums aizņemsies no draugiem vai skatīsies, ko piedāvā interneta kredīti. Lielāku aizdevumu meklēs bankā vai no tuviniekiem. Visos gadījumos tiks aplūkotas dažādas alternatīvas, taču viena no tām, ka ir izmantota vismazāk dēļ ierobežotās informācijas par to ir kredīts pret auto. Izmantojot automašīnu kā ķīlu, ikviens autoīpašnieks var iegūt aizdevumu situācijās, kad citādi to nebūtu iespējams izdarīt. Šādu pakalpojumu Latvijā piedāvā vairāki uzņēmumi un katram atliek izvēlēties, kurš izdevīgāks. Lēts nav neviens, taču, ja vajadzīgs aizdevums un termiņš lēmuma pieņemšanai ir ierobežots, tad šis var būt viens no variantiem. Salīdzinot ar Rietumeiropas valstīm un ASV, kur šādi darījumi ir ikdiena, Latvijā tie ir maz pieprasīti, jo tikai retais ir gatavs ieķīlāt savu automašīnu aizdevuma saņemšanai.

Galvenie riski

Būtiskākie riski, piesakoties aizdevumam pret transporta līdzekļa ķīlu, ir saistīti ar maksājumu kavēšanu. Ja tas notiek, automātiski pieaug dažādu maksājumu apmērs un palielinās iespēja, ka transporta līdzeklis tiks zaudēts. Bažas no šāda scenārija ir galvenais iemesls, kādēļ aizņemšanās ir maz izmantota. Šīm bažām, protams, ir arī objektīvs pamats, jo Latvijas iedzīvotāju izglītotība finanšu plānošanas jautājumos, kā arī vidējais algu līmenis ir zems. Zaudējot darba vietu, iespēja ātri papildināt ienākumus nav augsta, bet zaudēt automašīnu, sevišķi lauku iedzīvotājiem nozīmē būtiskas pārmaiņas ikdienas dzīvē. Atšķirībā no pilsētniekiem, kas var nokļūt uz darbu, veikalu vai skolu ar sabiedrisko transportu, daļu laucinieku ir spiesti paļauties tikai uz saviem spēkiem. Rezultātā ir likumsakarīgi, ka auto ir krietni nozīmīgāks resurss nekā tikai komforta priekšmets, jo tiek izmantots kā ikdienas nepieciešamība. Ja automašīna sabojājas viss labi iestrādātais mehānisms sabojājas. Skolēni paliek mājās, darba ļaudis netiek uz darbu un ir neparedzēta brīvdiena. Protams, šāda brīvdiena var izmaksāt dārgi un atsevišķos gadījumos rezultēties arī ar darba zaudēšanu.

Kopumā auto ieķīlāšana Latvijā tiek izmantota kā galējais līdzeklis situācijās, kad vajadzīgs ilgtermiņa aizdevums ar zemākiem procentiem nekā piedāvā mikro kredītu devēji. Tipisks klients ir cilvēks, kurš nevar vai negrib saņemt aizdevumu bankā, taču ir pietiekami maksātspējīgs, lai segtu parādsaistības. Ienākumu apmērs šādam cilvēkam var nebūt augsts, taču tā kā auto izmantošana ir viena no viņa dzīves prioritātēm, tad maksāšanas disciplīna ir augsta. Protams, visām likumsakarībām gadās izņēmumi, taču kopējā tendence Latvijā ir tieši šāda.